Co zamiast firanek?

Firanki i zasłony, choć są niezwykle eleganckie i pasują niemal do każdego pomieszczenia, nie zawsze jednak są funkcjonalne i praktyczne. Coraz częściej i coraz chętniej zastępowane są przez żaluzje lub rolety z materiału. pasuję one niemal do każdego okna, mogą stanowić także oryginalną ozdobę okienną. Są niezastąpione, zwłaszcza w tych miejscach, w których firanki są niepraktyczne, jak choćby w oknie łazienkowym, ale także w oknach na poddaszu.

Żaluzje lepiej nadają się do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, w których stawia się na minimalizm, a nawet pewną surowość. Żaluzje bowiem, choć doskonale chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem i wścibskimi oczami sąsiadów i przechodniów, to jednak nie zapewniają przytulnego klimatu. Jeśli zależy nam też na tym elemencie, lepszym rozwiązaniem będą rolety, które wykonuje się z kolorowych tkanin, często także wzorzystych.

Rolety nie są produktem jednorodnym. Różnią się między sobą nie tylko kolorem, ale także sposobem ściągania. Szczególnie modne, ale także niezwykle eleganckie są rolety rzymskie, które składa się w harmonijkę lub rolety weneckie, dodatkowo marszczone. Doskonale pasują one do eleganckich, klasycznych wnętrz. Stanowią nie tylko osłonę przed światłem, ale także doskonała dekorację okienną.

Wybierając rolety należy pamiętać, że te wykonane z grubszych tkanin, w ciemnych, nasyconych kolorach, które jeszcze dodatkowo uzupełnimy zasłonami, mogą przytłoczyć i zaciemnić małe wnętrze. Dlatego też lepiej jest wybierać jasne materiały.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w oknach mniej typowych przesłon, wykonanych np. z koralików, kolorowych piórek czy wstążek. nawleka się je na pionowe rzędy żyłek lub sznurków, dzięki czemu powstają efektowne ozdoby okienne.

Do nowoczesnych wnętrz doskonale pasują także mocowane w oknach ruchome stelaże i ekrany obite materiałem, którymi można zasłaniać lub odsłaniać dowolne partie okna.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.