Jak ozdobić okno w wykuszu?

Wykusz to jeden z elementów domu, wywodzący się z tradycji Bliskiego Wschodu. Jest to wystający z lica elewacji fragment budynku poszerzający przylegające wnętrze. Prawdziwy wykusz powinien być uczepiony do ściany ponad głowami przechodniów. Jednak większość dzisiejszych form architektonicznych tego rodzaju lokalizowana jest na parterze budynku i zwykle opiera się na ścianach fundamentowych.

Niezależnie od miejsca usytuowania, każdy wykusz posiada okna, które zaliczane są do tzw. okien nietypowych, ponieważ nie w stosunku do siebie, nie znajdują się one w linii prostej lecz pod pewnym kątem, ale bardzo blisko siebie. Jako że zajmują one większą powierzchnię ścian, zwykle składają się z jednego większego i dwóch mniejszych okien, trzeba je odpowiednio zaaranżować.

Wykusze najczęściej powiększają powierzchnię salonu. Pomieszczenie to należy raczej do tych reprezentacyjnych, w których przyjmujemy gości, więc większą staranność przywiązujemy do dekoracji, niż np. w przypadku wyboru rolety do łazienki, w której ma ona służyć głównie zapewnieniu intymności.

Wystrój okien w wykuszu zależy od upodobania i ogólnego wystroju wnętrza, do którego przylega. Bardzo dobrym rozwiązaniem są rolety, którymi można zasłaniać każde okno oddzielnie. Do nowoczesnych wnętrz możemy zastosować rolety proste, tradycyjne. Oprócz nich, w takich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzają się także rolety włoskie, których marszczenia wprowadzają do pomieszczenia elegancję i niepowtarzalny klimat.

Możemy także pozostać przy tradycyjnych firankach i zasłonach. Jeśli chcemy jednym kompletem udekorować wszystkie okna, musimy oczywiście, zaopatrzyć się w odpowiedniej szerokości firanki i zasłony, a także w dopasowany do załamań ścian karnisz. Bardziej praktyczna jest osobna dekoracja okien. Firanki możemy zarówno pozostawić luźno wiszące, opadające do podłogi, jak również związać przy jednym, dolnym koncie okna. w przypadku krótszych firanek, możemy je także związać na środku.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.