Stylizacja okna dachowego, poddaszowego, nietypowego

Coraz więcej ludzi, by dodać elegancji i niepowtarzalności wnętrzu swojego mieszkania lub domu, decyduje się na dekoracje okien. Nawet takie elementy, jak firanki, zasłony, czy też żaluzje i rolety, także są takimi ozdobami.

Jednak stylizacja okna staje się bardziej problematyczna, gdy mamy do czynienie z oknem o nietypowych kształtach, wymiarach, z oknem dachowym lub na poddaszu.

W przypadku okien dachowych lub poddaszowych, stylizacja zależy oczywiście od pomieszczania, w którym się znajdują. Najprostszym rozwiązaniem jest montaż specjalnych zamontowanych rolet, ściśle przylegających do okna, które nie „dyndają” w powietrzu prostopadle do podłogo, podczas gdy okno jest pod kątem. Tego rodzaju rozwiązania dobre jest jednak wtedy, gdy mamy do czynienia z oknami łazienkowymi, kuchennymi. W takich pomieszczanych, jak salon czy sypialnie, warto jest troszkę poeksperymentować.

Oprócz tradycyjnych poziomych rolet, bardzo ciekawym rozwiązaniem są rolety plisowane pionowe. Montuje się je na dwóch karniszach, nad i pod oknem. Jednak wielbiciele tradycyjnych zasłon i firanek, wcale nie muszą z nich rezygnować, gdy mają okna odbiegające od standardu. Zasłony i firanki, lub inne materiały występujące w tej roli, można upinać na wiele fantazyjnych sposobów.

Dla okien na poddaszu i dachowych, dobrym rozwiązaniem jest montaż dwóch karniszy – nad i pod oknem, na które zakładamy materiału, przypinając go tradycyjnymi żabkami, lub też wsuwając karnisz do tunelu wykonanego na brzegach firany. Można także, luźno zwisający materiał, przytwierdzić do ściany i związać je, wykonując fantazyjne kokardy.

Bardzo modne i doskonałe, także dla okien o nietypowym kształcie, jest zawieszanie firan lub zasłon na skos tak, by krzyżowały się na szybie. Na okno w łazience można nakleić folię mrożoną, która idealnie imituje firankę, a dodatkowo doskonale przypuszcza światło. A jeśli całkowicie chcemy zrezygnować z zasłon i firan, możemy zamontować, poziomo lub pionowo, wiele rzędów żyłek lub sznurków, do których przyczepimy piórka, koraliki lub wstążki.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.